SOE     |  Diş Hekimliği  |  Akupunktur  |  Dental Fotograf   |  Biz Kimiz  | İletişim   |    E-mail

 

                              Tel:+90 (216) 345 5916    +90 (216) 345 6034    Gsm:+90(532) 254 3102                                                   

DENTAL FOTOGRAF    

ÖMER ENGİN

 

Dijital fotoğraf makineleri yaygınlaşmadan önce medikal fotoğraf hem uzmanlık hem de ciddi bir çalışma gerektiriyordu. Fotoğrafın banyo aşamaları ve tekrar bizlere ulaşması oldukça uzun zaman alabiliyordu. Artık bu günler geride kaldı. Günümüzde çekildikten sonra fotoğraf, saniyeler içinde, basit düzeltmelerin ardından, kullanılabilecek fotoğraflar dakikalar içinde elde edilebiliyor. Görüntüleri çevirebiliyoruz. Bazı ışık ayarları, büyütme küçültme, kesme gibi müdahalelerin eski zorlukları kalmadı. Önceleri bunları yapmamız neredeyse imkânsızdı. Mutlaka bu işi yapan kişilerin yardımını almak veya onlara yaptırma zorunluluğumuz vardı.

Tedavi aşamasının dokümantasyonu:

  • Hasta hakları çerçevesinde diş hekimi aleyhine açılmış malpraktis davalarının ve şikâyetlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Dental fotoğraflar, sadece tedavi aşamalarının kaydedilmesi anlamında değil, aynı zamanda hasta hekim arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda da çok önemli hukuki delillerdir. Belirli standartlara sadık kalınarak çekilmiş dental fotoğraflar, usulüne uygun olarak da arşivlenerek saklanmalıdır. Bu prosedürlere uyulduğunda dakikalar içinde hastanın fotoğrafına ulaşılarak baskı alınabilir.

  • Estetik amaçlı yapılan tedavilerin önceki ve sonraki fotoğrafları benzeri tedavi isteği olan hastalarda beklentilerin sınırların çizilebilmesi yönünden büyük fayda sağlar.

  • Günümüzde çok gelişmiş fotoğraf işleme programları bulunmaktadır. Adobe firmasının üretimi Photoshop, açık kodlu Gimp bunların en popüler olanlarıdır. Bu programlarla hastanın fotoğrafları üzerinde yapılan düzenlemelerle tedavi sonrası olası sonuçlar hastayla tartışılabilir.

  • Dental fotoğraflar bilgisayar ortamında hasta adına açılan dosyalarda saklanabileceği gibi katalog programlarında da saklanabilir. Bilgisayarlar artık muayenehane veya kliniklerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

  • Dental fotoğraflar yapılan tedavilerin laboratuar aşamalarında teknikerle hekimin iletişiminin önemli bir parçasıdır. Diş hekiminin isteklerinin ve hasta beklentisinin yanında diş renginin laboratuara taşınması fotoğraf işlenerek çok kolaylaşmıştır.

  • İnternet sayesinde dünya çok küçüldü. Diş hekimlerinin birbirleri ile iletişime geçmelerindeki zorluklar ortadan kalktı. Elektronik ortamda olgu paylaşımlarında en önemli anlatım araçlarından biri görsellerdir. Seminerler, sempozyumlar ve kongrelerde yapılan sunumlar tamamen dijital ortamda hazırlanmaktadır. Dergilerde, kitaplarda yayınlanan makale ve olguların neredeyse tamamında dental fotograflar yer almaktadır.

  • Uygun çekim standartları ile fotoğraflanan ortodontik ve protetik modeller hastanın dosyasında saklanabilir. Böylece yıllar boyu birikerek çok büyük bir hacme ihtiyaç gösteren arşiv elektronik ortamda saklanmış olur.

  • Adli tıbbı ilgilendiren olgularda dental fotoğraf, kimlik tespitinde röntgenlerle beraber en az parmak izi kadar önemli rol oynar.

  • Standardize edilmiş çekim prosedürleri uygulanarak elde edilen ve arşivlenen dental fotoğraflar diş hekiminin mesleki yaşamının en önemli tamamlayıcısıdır. Bir başka deyişle mesleki yaşamının belgeselidir.

 

 

Site içeriğinde bulunan tıbbi bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

SOE Ömerpaşa cad. Dr.Mustafapaşa Apt. N0:92 d:4 Erenköy/ İstanbul -Türkiye 

Tel: +90 (216) 345 5916     +90 (216) 345 6034 Gsm: +90 (532) 254 3102

Copyright © SOEDENTAL. 2000-2018 Tüm hakları saklıdır.

Görsel ve Yazılı Eserlerin İzinsiz Olarak Kısmen veya Tamamen Kopyalanması ve Kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Göre Suçtur.
All Images and Text Published in www.soedental.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved. Use By Author Permission Only.
Son güncelleme: 21-03-2018 .