ŞÜKRAN ENGİN

 

ÖMER ENGİN

 
 
   SOE     |  Diş Hekimliği  |  Akupunktur  |  Dental Fotograf   |  Biz Kimiz  | İletişim   |    E-mail

 

 

                                              Tel:+90 (216) 345 5916    +90 (216) 345 6034                                                  

 
        Estetik Diş Hekimliği  | Protez  |  Diş Hastalıkları Tedavisi | Periodontoloji  | Ortodonti | Pedodonti | Çene eklemi Rahatsızlıkları

 

PROTEZ

 

 

 

 

      Hareketli Protezler: Hasta tarafından takılıp çıkartılabilen ve eksik dişlerin yerini tutan yapay bir aygıtlar hareketli protez olarak adlandırılır. Tüm doğal dişlerin olmadığı vakalarda yapılanlara "total protez" denir. Kişinin bazı kendi dişlerin var olduğu, bazılarının da çekilmiş olduğu durumlarda yapılan  takılıp çıkarılabilir protezlere "parsiyel protez" denir. Parsiyel protezler kişin kendi dişlerine kroşe denilen tellerle tutunur. Bu tel tutucuların dışarıdan görünerek estetiğini bozduğunu düşünen hastalara "hassas tutuculu" estetik protezler de yapılabilir. Ancak bu sistemler daha pahalıdır.

      Sabit Protezler: Sabit protez, bilim ve sanatın birleşerek eksik veya aşırı madde kaybına uğramış bir dişin, diş dokusuna ve rengine benzer malzemeler kullanılarak yerine konmasıdır.

Tek kuronlar: Aşırı harap olarak fazla madde kaybına uğrayan veya estetik olarak kabul edilemez durumda olan dişlerin çeşitli materyallerle kaplanarak tamamlanmasında kullanılır.

Metal destekli porselen kuronlar: Estetik ve hijyenik olan porselen yapı ve onu taşıyan metal alt yapıdan ibarettir.

Metal desteksiz porselen kuronlar: Estetiğin önemli olduğu ön grup dişlerde ışık geçirgenliği doğal dişinkine benzeyen metalsiz porselenler kullanılabilir. Yapısı güçlendirildiğinden metal altyapıya gerek olmadığından daha iyi estetik elde edilebilir.

Zirkonyum altyapılı restorasyonlar da aynı estetik amaçla kullanılabilir. Zirkonyum köprü veya kuronlarda metal yerine beyaz renkli olan zirkonyum kullanılır.

Zirkonyumun avantajları:

Ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlar. Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez. Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur. Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir. Önceden yapılmış olan metal destekli  porselen kuronlar nedeniyle  dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek Muhtemel metal alerjisi riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur. Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

 

Site içeriğinde bulunan tıbbi bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

SOE Ömerpaşa cad. Dr.Mustafapaşa Apt. N0:92 d:4 Erenköy/ İstanbul -Türkiye 

Tel: +90 (216) 345 5916     +90 (216) 345 6034

Copyright © SOEDENTAL. 2000-2017 Tüm hakları saklıdır.

Görsel ve Yazılı Eserlerin İzinsiz Olarak Kısmen veya Tamamen Kopyalanması ve Kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Göre Suçtur.
All Images and Text Published in www.soedental.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved. Use By Author Permission Only.
Son güncelleme: 07-06-2017 .